Viedokļi, publikācijas, intervijas

INGA BITE: Salaspils – Rīgas pievārte vai Rīgas vārti?

Viedokļi, publikācijas, intervijas

Salaspilij, līdzīgi kā pārējām Pierīgas pašvaldībām, ir iespēja kļūt par vietu, uz kuru cilvēki tiecas, lai atpūstos no pilsētas burzmas, vai par vietu, no kuras cilvēki bēg, jo “te ir garlaicīgi un nav nekā, ko darīt”. Kuru ceļu iesim – to noteiks mūsu ilgtermiņa izvēles.

Šobrīd redzam agrāko izvēļu sekas. Kvalitatīvas izglītības un atpūtas meklējumos jaunieši dodas uz tuvu esošo Rīgu, bet izklaides infrastruktūras trūkums nevilina rīdziniekus pievērst uzmanību Salaspilij. Attiecības starp Salaspili un Rīgu līdz šim noteica “strausa” jeb ignorēšanas politika, nevis kvalitatīva sadarbība. Spilgts piemērs tam ir fakts, ka Salaspils ir palikusi vienīgā pašvaldība, kuras vadītājs nav radis iespēju atsaukties Rīgas jaunā vicemēra Edvarda Smiltēna biroja darbinieku aicinājumam satikties, lai pārrunātu turpmāku sadarbību.

Uzskatot, ka šī situācija nekavējoties jālabo, Salaspils 5.saraksta esošie domes deputāti un deputātu kandidāti izmantoja pirmo izdevību satikties ar Edvardu Smiltēnu, lai rastu saskares punktus turpmākai Salaspils attīstībai un sadarbībai pēc gaidāmajām pašvaldības vēlēšanām. Izrādījās, ka potenciālo sadarbības iespēju ir ļoti daudz, turklāt Salaspils šajās attiecībās nebūt nav “mazā māsa”, bet var būt līdzvērtīga partnere, piedāvājot Rīgai savu atbalstu un palīdzību vairāku jautājumu risināšanā.

Tikšanās laikā pārrunājām būtiskākos infrastruktūras un transporta nozares jautājumus, kas svarīgi gan Rīgai, gan Salaspilij, kā arī sociālos un citus jautājumus, kur bez abu pilsētu un valsts sadarbības turpmāka attīstība nebūs iespējama. Piemēram:

  • Sadarbība transporta infrastruktūras attīstībā. Esam vienisprātis, ka nepieciešams risināt gan jautājumu par Daugavpils šosejas apgaismojumu, gan bīstamo krustojumu, lai dotu drošu iespēju no Daugavpils šosejas droši nogriezties uz Dārziņiem un Salaspils memoriālu. Tāpat sadarbojoties ar Stopiņu novada pašvaldību nepieciešams rast risinājumu Granīta ielas sastrēgumu mazināšanai pie iebraukšanas Rīgā, kā arī kustības ātruma palielināšanai uz Krustpils ielas sastrēgumu stundās. Šajā teritorijā arī joprojām nav nodrošināta droša gājēju pārvietošanās no dzīves un darba vietām uz sabiedriskā transporta pieturām, kas jālabo.
  • Rīgas sabiedriskā transporta maršrutu iespējama pagarināšana līdz Salaspilij gan no Granīta ielas puses (50.autobusa maršruts), gan Rumbulas (49.autobusa maršruts). Vienlaikus ar Salaspils individuāli risināmo dzelzceļa pārbrauktuves jautājumu analizējama iespēja stacijas rajonā izveidot mobilitātes punktu, kas dotu iespēju no privātā transporta šajā vietā ērti pārsēsties vai nu uz sabiedrisko transportu, vai velosipēdu.
  • Lai atbalstītu aktīvo salaspiliešu vēlmi pārvietoties ar divriteni, svarīgi nodrošināt tam nepieciešamo infrastruktūru – savienot Daugavas (Ķengaraga) promenādes veloceliņu ar Rīgas HES dambi Salaspilī, kā arī sadarbībā ar Stopiņu novadu radīt iespēju ar velosipēdu nokļūt līdz Stopiņu baseinam, Kultūras namam, Līgo parka estrādei u.tml. Tas dotu iespēju gan Salaspils iedzīvotājiem baudīt atpūtu un kultūru Stopiņos, gan viesmīlīgi uzņemt pie sevis novada kaimiņus.
  • Rīgas pilsētas teritorijā, tomēr tuvu Salaspils novada robežai, atrodas Dārziņi, kuru iedzīvotājus Salaspils novads var atbalstīt, sadarbojoties ar Rīgu un realizējot kopīgu notekūdeņu un ūdenssaimniecības projektu, kā arī kopīgi rodot iespēju gan Salaspilī, gan Dārziņos dzīvojošajiem bērniem mācīties pirmsskolas izglītības iestādē un skolā. Dārziņi ir Rīgas apkaime ar prognozējamu ļoti lielu iedzīvotāju skaita pieaugumu. Arī Salaspils novadā bērnu un jauniešu skaits ir būtiski pieaudzis un, prognozējami, vēl pieaugs. Līdz ar to, ir vērts kopīgi domāt par jaunas skolas izveidi (piemēram, bijušajā LU Bioloģijas institūta ēkā) un vēl vienas pirmsskolas izglītības iestādes būvniecību Salaspilī, kas būtu ātri un ērti sasniedzama Dārziņu iedzīvotājiem.
  • Sadarbojoties Rīgai un Salaspilij, attīstāms kopīgs sociālās aprūpes pakalpojuma projekts Saulkalnes teritorijā, radot mierīgu un skaistu atmosfēru gan rīdziniekiem, gan salaspiliešiem, kuriem nepieciešama sociālā aprūpe.
  • Rīgai būtiski, lai Salaspils teritorijā tiktu kvalitatīvi risināts meliorācijas jautājums ap Mazo Juglu, savlaicīgi novadot tajā esošo ūdeni un tādējādi novēršot upes applūšanu Rīgas teritorijā Biķernieku ielas rajonā.
  • Stiprināma informācijas apmaiņa starp Rīgu un Salaspili, lai abu pašvaldību iedzīvotājiem būtu vieglāk un ērtāk pieejama informācija par kaimiņos notiekošajām sporta, kultūras un tūrisma aktivitātēm. 

Saprotams, daudzu pārrunāto jautājumu pilnīga atrisināšana bez valsts un ministriju iesaistes nav iespējama, tādēļ uzskatām par pašsaprotamu, ka sarunas un sadarbība turpināsies arī ar valsts pārstāvjiem un vadītājiem, neatkarīgi no viņu politiskās piederības. 

Redzam, ka līdzšinējā pašvaldības vadītāja nošķiršanās un nesarunāšanās pat ar sava novada deputātiem, bet vēl vairāk ar kaimiņiem un valsti, ir būtiski kavējusi Salaspils attīstību. Tādēļ ir pēdējais laiks Salaspilī beigt “spēlēt politiku”, dalot demokrātiski ievēlētus deputātus “savējos” un “svešajos”. Tā vietā aicinām uz sarunu un sadarbību, lai kopīgi rastu visus iespējamos risinājumus un panāktu kompromisus, uzlabojot visu saslaspiliešu dzīves kvalitāti un ērtību.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

We take processes apart, rethink, rebuild, and deliver them back working smarter than ever before.
WhatsApp čats