Viedokļi, publikācijas, intervijas

KASPARS PUKSTS: Bērni ir mūsu nākotne!

Viedokļi, publikācijas, intervijas

Nodarbošanās: Rīgas HES ūdenskrātuves meliorācijas nodaļas vadītājs

Hobiji: Snorkelēšana, ziemas/vasaras makšķerēšana, laivošana

Kaspars Puksts ir trīs mazu bērnu tēvs, un kā jau ikviens vecāks, arī Kaspars vēlas, lai viņa bērni izaugtu veseli, spēcīgi un izglītoti. Kaspars jau gadiem cīnās, lai pirmsskolas izglītības iestādēs bērni saņemtu veselīgu un sabalansētu uzturu, bet šo jautājumu risināšana no vecāku pozīcijām nav vienkārša. 

Ko tu vēlētos mainīt vai uzlabot Salaspils novada pašvaldībā?

Man ir svarīgi, lai ikviens bērns Salaspilī saņem vislabākos apstākļus veselīgai dzīvei. Vēlos turpmākos četros gados panākt, lai Salaspils novadā pirmsskolas izglītības iestādēs tiek izstrādāta uztura speciālistu sabalansēta ēdienkarte. Vēlos, lai pārtikas produktu iepirkums tiek veidots kā “Zaļais iepirkums” ar bioloģiski sertificētiem produktiem un pirmsskolas izglītības iestādēs tiek izmantota bioloģiski sertificēta sadzīves ķīmija. Visvairāk mani motivē jaunākā meita, kurai šobrīd ir astoņi mēneši, un kura kādā no Salaspils novada dārziņiem pavadīs pilnus piecus gadus.

Tev rūp, kāda ēdienkarte tiek piedāvāta Salaspils bērnu dārzos… Kas būtu jāuzlabo?

Vecāku padomes sēdē tika skaidrota vienotās ēdienkartes izveidošanas kārtība Salaspils novadā pirmsskolas izglītības iestādēs. Katra novada pirmsskolas izglītības iestāde deva savu ēdienkarti, kuras tika apvienotas un pielāgotas MK noteikumiem. Pēc daudzkārtējiem vecāku padomes lūgumiem aicinājām pārstrādāt ēdienkarti, piesaistot uztura speciālistus, taču šis aicinājums mērķtiecīgi tika ignorēts un tiek ignorēts, aizbildinoties ar to, ka bērniem viss garšo un tas neesot iespējams, jo izmantotā programma “Visvaris” esot sarežģīta, lai tur ko mainītu. Tā rezultātā, ja uzturā pietrūkst saliktie ogļhidrāti, tas tiek papildinātas ar maizi. Brokastīs – sviestmaize, pusdienās – saldskābmaize, launagā – kliju sviestmaize. Būtu pārspīlēti teikt, ka tā ir katru dienu, taču maize ēdienkartē dominē. Daži ēdieni, vismaz man tā šķiet, neatbilst 21. gadsimta sabalansētam uzturam, piemēram, launags – vārīti griķi ar cukuru.

Kādai būtu jābūt veselīgai ēdienkartei?

Veselīga ēdienkarte sākas ar produktu izvēli. Tātad – produktiem, neatkarīgi, vai tie ir kartupeļi, olas vai gaļa, jābūt bioloģiski sertificētiem. Tas ir pamats veselīgam uzturam.

Tavas ikdienas darba gaitas paiet Rīgas HES. Pastāsti, ar ko nodarbojies?

Diemžēl man Salaspils kontekstā ar Rīgas HES praktiski nav nekādas saistības. Spolītēs ir maza sūkņu stacija, kura atsūknē Daugavas spiedes ūdeņus no lauksaimniecības zemēm. Mana atbildības robeža sākas ar Ikšķiles dambi un uz augšu, kas jau ir Ogres novads, kur cieši sadarbojamies ar pašvaldībām.

Arī tavs hobijs ir cieši saistīts ar ūdeni, proti – tā ir makšķerēšana. Pastāsti par to vairāk!

Tā ir sanācis, ka ūdens man seko, vai arī es sekoju ūdenim. Makšķerēšana mani aizrauj. Labprāt snorkelēju, tā ir cita pasaule, citi dzīves noteikumi. Redzot zivis zem ūdens, labāk var saprast, kur tās uzturas, kā slēpjas, ko ēd. Ir dienas, kad zivis nebaidās, tās var paņemt rokās. Diemžēl Latvijas ūdenstilpnes ir ne pārāk piemērotas šai nodarbei, jo pēc lietus ūdens strauji paliek duļķains, auksts vai sāk ziedēt, taču jātver tie mirkļi, kad apstākļi šai nodarbei ir piemērotākie. 

Kādu dienu, stāvot upes krastā, aizdomājos par dzīvi Austrālijā, kur lielāko daļu kontinenta klāj smiltis un tuksnesis, bez ūdens. Palika neomulīgi! Ūdens, tas ir mans!

Apvienotā saraksta mērķis ir Salaspils kā vadošā pašvaldība Pierīgas reģionā. Kas, tavuprāt, būtu jādara, lai šis mērķis tuvākajos gados arī tiktu sasniegts?

Salaspils var būt un būs vadošā pašvaldība reģionā! Tam doti visi priekšnosacījumi. Taču šobrīd vadošā koalīcija “dzēš ugunsgrēkus” jeb ļoti lēni reaģē uz Salaspils novada attīstību, var teikt – pat bremzē to. Tam ir piemēri! Septītā pirmsskolas izglītības iestāde novadā ir vajadzīga vismaz pēdējos astoņus gadus. Taču to būvē tikai šobrīd. Salaspils 1. vidusskolā nepietiek vietas uzņemt visus pirmklasniekus. Vai tas nebija prognozējams pirms astoņiem gadiem?

Septītais bērnudārzs dos iespēju apmeklēt pašvaldības bērnudārzu 288 bērniem, taču vēl joprojām aiz strīpas paliks apmēram 110 bērnu. Tas ir nedaudz mazāk nēkā PII “Daugaviņa”, kuru apmeklē 128 bērni vai  PII “Atvasīte” – ar 140 audzēkņiem. Tātad vēl jo projām trūks viens bērnudārzs!

Tuvāko gadu laikā jauno ģimeņu un bērnu skaits Pierīgā tikai augs. Arī šobrīd varam prognozēt, ja Salaspils novads turpinās attīstību esošajā ātrumā, tad jau pēc četriem gadiem rindas uz pirmsskolas izglītības iestādēm būs šodienas garumā, kas ir apmēram ir 400 bērnu. Novada skolām arī ir sava ietilpība, pat ja Salaspils 1. vidusskolu apvieno ar Salaspils 2. vidusskolu, vietas visiem mācīties gribētājiem nepietiek. Šobrīd jau tiek novirzītas pirmās klases no Salaspils 1. vidusskolas uz Salaspils 2. vidusskolu. Tas ir īstermiņa risinājums.  Salaspils 2. vidusskola nestāv tukša, tajā notiek tieši tādas pašas mācību stundas kā Salaspils 1. vidusskolā, un katram kabinetam nozīme!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

We take processes apart, rethink, rebuild, and deliver them back working smarter than ever before.
WhatsApp čats