Viedokļi, publikācijas, intervijas

ERNESTS MOISEJS: Zaudēt 600 tūkstošus eiro un tēlot, ka nekas īpašs nav noticis, nedrīkst!

Viedokļi, publikācijas, intervijas

Saistībā ar Salaspils 1. vidusskolas 4. korpusa būvnieka prasību tiesā pret Salaspils novada domi, kā rezultātā no mūsu pašvaldības tiesas ceļā tika piedzīti vairāk nekā 600 tūkstoši eiro, rodas daudz jautājumu. Lai pamatotu, kāpēc 2020.gada 15.oktobra Salaspils novada domes sēdē balsoju PAR iekšējās izmeklēšanas komisijas izveidi, nedaudz plašāk ilustrēšu tikai vienu no daudzajām pretrunīgajām epizodēm.

No šobrīd pieejamajiem materiāliem ir redzams, ka tiesa lielu nozīmi ir piešķīrusi būvuzrauga parakstam uz darbu nodošanas-pieņemšanas akta un tāmēm. Savukārt Salaspils novada dome uzskata, ka būvuzrauga (SIA “Baltic Construction Consultancy”) parakstam uz šiem dokumentiem nav tiesiska spēka.

Par šo epizodi būtu jāveic iekšēja izmeklēšana un jātiek skaidrībā, jo saskaņā ar likumdošanu būvuzraugu izvēlas būvniecības ierosinātājs (šajā gadījumā – Salaspils novada pašvaldība). Būvuzraudzības mērķis ir nodrošināt būvniecības ierosinātāja (Salaspils novada pašvaldības) tiesības un intereses būvdarbu veikšanas procesā, kā arī nepieļaut dažāda veida pārkāpumus un atkāpes no projekta.

Dīvainākais ir tas, ka 2014.gadā, kad tika paziņoti Salaspils novada domes publiskā iepirkuma rezultāti, līgums par būvuzraudzību darbiem Ceru ielā 1 tika noslēgts ar SIA “Jurēvičs un Partneri”. Man pagaidām nezināmu iemeslu dēļ 2017.gada 3.maijā būvuzraugs SIA “Jurēvičs un Partneri” tika aizvietots ar SIA “Baltic Construction Consultancy”. Neviens „no malas” to izdarīt nevarēja. Tas ir Salaspils novada domes amatpersonu vai amatpersonas lēmums.

Te ir vietā atgādināt jau augstāk pieminēto – nesaprotamā kārtā izvēlētajam būvuzraugam “Baltic Construction Consultancy” bija milzīga, varbūt pat izšķiroša loma tiesvedības gaitā. Es nebrīnītos, ja Salaspils novada dome pat vērstos pret šo uzņēmumu tiesā vai, kā minimums, nekad un nekādos apstākļos vairs nesadarbotos ar to, bet… Salaspils septītās pirmsskolas izglītības iestādes būvuzraudzības veikšana uzsticēta… SIA “Baltic Construction Consultancy”.

Es nevēlos apgalvot, ka konkrētajā gadījumā (kā jau minēju, aprakstīta ir tikai viena no daudzajām pretrunīgajām epizodēm) ir saistība ar kādiem likumpārkāpumiem vai korupciju. Varbūt, tā vienkārši ir atsevišķu amatpersonu nekompetence. Par to vispirms būtu jātiek skaidrībā pašiem un nav uzreiz jāiesaista ne policija, ne KNAB, ne kādas citas institūcijas. Kā zināms, par muļķību mūsu valstī nevienu netiesā un cietumā neliek, bet zaudēt tādas naudas summas un tēlot, ka nekas īpašs (Nothing special) nav noticis, arī nedrīkst – tas nav normāli! 

We take processes apart, rethink, rebuild, and deliver them back working smarter than ever before.
WhatsApp čats