Viedokļi, publikācijas, intervijas

INGA BITE: Nevis kritizēt, bet darīt!

Viedokļi, publikācijas, intervijas

Juriste

LU maģistra grāds tiesību zinātnēs

Trīs bērnu māmiņa

Juriste Inga Bite bijusi deputāte divos Saeimas sasaukumos, strādājusi kā Saeimas priekšsēdētāja biedre un guvusi darba pieredzi tiesā. Trīs bērnu māte uzsver, ka viņai svarīga ir ģimene. Bērnu audzināšana ir Ingas hobijs un prieks, tāpēc viņai deg sirds, lai ģimenes, bērni un jaunieši Salaspilī justu, ka par viņiem ir padomāts.

Esi bijusi Saeimas deputāte divos sasaukumos, kādēļ tev ir svarīgi kandidēt Salaspils novada pašvaldības vēlēšanās?

Salaspils ir mans novads, es te dzīvoju un man ir svarīgi, kas te notiek. Uzskatu, ka ir nepareizi kritizēt citu darbu no malas – kāpēc nav izdarīts tas, kādēļ viņi nedara tā? Kritizēt citus, pašam neko nedarot, nav pareizi. Ja ir, par ko kritizēt, ja esi pārliecināts, ka vari kaut ko uzlabot un izdarīt vairāk un labāk, ej un dari! Tas arī ir iemesls, kāpēc es kandidēju.

Par savu hobiju sauc bērnu audzināšanu. Tavā ģimenē aug trīs bērni – ko tu vēlētos uzlabot Salaspilī tieši ģimeņu kontekstā?

Bērni un jaunieši tik tiešām būs tēma, ar kuru strādāšu visvairāk, jo Salaspils ir augoša pilsēta. Uz mūsu novadu pārceļas daudz jauno ģimeņu, un tas ir lieliski! Bet mēs nevaram apsēsties un par to priecāties, mums ir jāsaprot, kā padarīsim Salaspili tādu, lai bērniem un ģimenēm šeit ir, ko darīt. Viens ir bērnudārzu pieejamība, cik tie ir pieejami, rindu problēma. Diemžēl Salaspils ir viena no retajām pašvaldībām, kur ir rindas uz bērnudārziem, šīs problēmas netiek pienācīgi risinātas. Otrs – ārpusskolas nodarbības un aktivitātes. Ir svarīgi, lai bērniem ir, ko darīt, lai ir pulciņi, iespēja attīstīties. Mums ir daži bērnu rotaļu laukumi, bet vai mums ir skeitparks, vai mums ir, kur darboties bērniem, kuri vairs nešļūc pa slidkalniņu?

Pusaudži bieži uzskata, ka viņiem savā novadā nav, ko darīt, jo viss notiek Rīgā. Un tā nav tikai Salaspils problēma.

Šeit svarīgi sakārtot infrastruktūras lietas, tas pats skeitparks, ko pieminēju. Tāds ir izveidots, var braukt arī ar velosipēdiem, vingrot, rotaļāties spēļu laukumā, bet tur nav ierīkota tāda elementāra lieta kā labierīcības. Tās ir vienkāršas lietas! Vasarā tur nav, kur nopirkt padzerties. Vasaras laikā tur jābūt uzņēmējiem, kuri ir gatavi tirgot uzkodas un dzērienus. Jautājums, kāpēc uzņēmēji nevēlas attīstīt savu biznesu? Uzskatu, ka šeit jāiesaista jaunieši, viņiem jāvaicā, ko viņi paši vēlas uzlabot. Iespējams, es pieaugušie nemaz nevar iedomāties, kas jauniešiem ir būtisks, tāpēc svarīgs ir dialogs. Mums pietrūkst izklaides vietu un kafejnīcu, kur socializēties, dejot un iepazīties. Tāpēc ir svarīgi atrast īsto cilvēku, kas ar šīm lietām nodarbotos. Pašvaldībā ir jābūt cilvēkam, kurš veido dialogu un domā par jauniešu iespējām, bet realitātē tie nereti ir cilvēki, kuri nāk uz darbu pelnīt algu, nevis iedegas par jauniešu dzīves kvalitātes uzlabošanu. Es vēlos atrast tādu darbinieku, kuram sirds par to  “deg”!

Tev par to deg sirds?

Noteikti!

Tavuprāt, Salaspils ir ģimenēm ar bērniem draudzīga?

Salaspils var būt vēl draudzīgāka! Es vēlētos, lai būtu kāda vieta vai telpa, kur satikties bērnu mātēm ar bērniem. Tur arī bērni iepazītos un, iespējams, kad viņi paaugsies, viņiem vairs nebūs jāmeklē “tusiņš” ārpus Salaspils, jo pietiekamu vidi šeit viņi spēs veidot paši. Tāpēc ir svarīgi radīt iespējas, kur pavadīt laiku. Salaspilī nepieciešams izveidot kādu spēļu istabu ar aukli, kura bērnus var pieskatīt, kamēr māte aiziet kaut vai uz veikalu vai kādu brīdi var pabūt vienatnē. To sapratīs mammas, cik grūti ir atrast kaut vai pusstundu laika, lai pabūtu viena. Un tas ir svarīgi!

Daudz esi strādājusi ar ES projektiem. Salaspils uzņēmējus uztrauc, ka novads pietiekami neapgūst ES fondu līdzekļus. Tā ir negribēšana vai nevarēšana?

Projektos, kur es strādāju, es apmēram 60% laiku veltu darbam, bet pārējos 40% – lai atskaitītos par to, ko esmu izdarījusi. Daudziem tas liekas ļoti sarežģīti, bail kaut ko izdarīt nepareizi. Tomēr pašvaldības nedrīkst baidīties no birokrātijas un atbildības, un ES fondu sniegtās iespējas ir jāizmanto, un pēc iespējas jāsamazina birokrātija pašā pašvaldībā. Domājot ilgtermiņā, mums ir jāiemācās dzīvot pašiem un jāiemācās vairāk atbalstīt vietējos uzņēmējus. Pašvaldībai jābūt atvērtai dažādām iniciatīvām. Es ticu un esmu pārliecināta, ka Salaspilī ir cilvēki, kuri ir gatavi uzsākt dažādas lietas, bet pašvaldība nav bijusi pietiekami atvērta kaut vai ar birokrātisko šķēršļu nelikšanu.

du tu vēlētos, lai Salaspili atceras tavi bērni, kad viņi būs izauguši?

Manuprāt, atmiņas vairāk veido cilvēki, nevis vieta, tāpēc es daudz runāju par vietām, kur mēs varam būt kopā ar cilvēkiem. Tie ir atpūtas parki, brīvdabas izrādes, dažādas aktivitātes. Pašvaldībai nav jāsadzen cilvēki kopā, pašvaldībai ir jārada iespēja cilvēkiem būt kopā, atpūsties, strādāt. Par atpūtu runājot – nav jau kur! Ja mēs rīt gribētu rīkot pasākumu, nav tādu iespēju. Kultūras nama nav, brīvdabas estrādes nav. Salaspils ir turīga pašvaldība, un tas neprasa milzu ieguldījumus. Es diemžēl neredzu, kur pēdējos četros gados tērēts pašvaldības budžets. Saprotu, ka ir sporta komplekss, bet man kā salaspilietei nav skaidrs, kad un kādos brīžos to varēšu apmeklēt.

Pēc kādiem darbiem tu vēlētos, lai cilvēki tevi atpazīst?

Es vēlētos, lai tad, kad aizeju no darba Salaspilī, mani atceras kā cilvēku, kurš neprasīja neko lieku. Vēlos mazināt birokrātiju, rūpēties par atbalstu ģimenēm nevis tikai uz papīra, bet arī darbos. Vēlos katra cilvēka problēmai pieiet individuāli, kādam varbūt nepieciešama aukle, kādam pārtikas paka, kādam sagādāt malku, bet senioru grupai, iespējams, nepieciešams palīdzēt saorganizēt pašvaldības transportu, lai viņi var aizbraukt ekskursijā. Katra cilvēka vēlmes ir unikālas, tāpēc starp visām vēlmēm jāatrod balanss, un pašvaldība šajā ziņā var darīt daudz. Noteikti jāuzlabo arī veselības aprūpe, jo ģimenes ārsti Salaspilī ir pārslogoti. Jāuzlabo sabiedriskā transporta pieejamība, vairāk jāsadarbojas ar Rīgu.

Kā tu vērtē Salaspils sadarbību ar Rīgas domi un valdību?

Tā ir problēma politikā kopumā, ne tikai pašvaldībā. Ja ministrs ir no citas partijas, tad man ir jāsaka, ka viņš ir slikts, un nav svarīgi, vai viņš tāds tiešām ir. Es vienmēr esmu bijusi un būšu pret to. Ja ministrs ir amatā, es to respektēju, jo viņš pārstāv ministriju un es ar viņu runāju kā ar attiecīgās nozares pārstāvi, nevis kādas partijas biedru. Es ļoti ceru uz līdzīgu attieksmi no pretējās puses, ka ar mani runā kā ar pašvaldības pārstāvi, nevis svešas partijas cilvēku. No malas skatoties, bieži vien liekas, ka pašvaldības pietiekami nesadarbojas ar valdību, un es nesaprotu, kāpēc. Attiecībā uz Rīgas domi, kā stratēģiski svarīgu partneri, es redzu būtisku sadarbības uzlabojumu. Šobrīd sadarbība, manuprāt, ir vāja un tas nodara kaitējumu novadam. Rīgai Salaspils nav stratēģiskais partneris, bet mums Rīga ir! Iniciatīvai sadarbībai ir jānāk no Salaspils domes un to es spēšu nodrošināt!  Man personīgi simpātiskas šķiet pašvaldības, kuras darbojas bez opozīcijas, kur visi ievēlēties deputāti strādā sava novada cilvēku labā. Es nekad nebūšu tas cilvēks, kurš noraida priekšlikumu tāpēc, ka ar to nācis nepareizais cilvēks. Tas ir ļoti populāri gan Saeimā, gan pašvaldībās. Tas ir tas, ko es vēlētos izskaust ar savu piemēru.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

We take processes apart, rethink, rebuild, and deliver them back working smarter than ever before.
WhatsApp čats